Статьи

ОБОВ’ЯЗОК щодо УТРИМАННЯ дитини

utrymanniaКожна дитина має право, щоб про неї турбувалися і забезпечували належний рівень проживання, а батьки – відповідний обов’язок (статті 150, 180 Сімейного Кодексу України (далі – СК України). Деякі батьки помилково думають, що після позбавлення їх батьківських прав їм не потрібно цього робити.

У ч. 2 ст. 166 СК України зазначено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обовя’зку щодо утримання дитини.

Це питання має вирішити суд при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав (ч. 3 ст. 166 СК України). Тобто, суд одночасно приймає рішення про позбавлення батьківських прав і про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов’язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Що робити, якщо суд не вирішив цього питання під час задоволення позову щодо позбавлення батьківських прав?

Орган опіки та піклування або інші законні представники дитини (заклад, у якому перебуває дитина, опікун, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі) або дитина, яка досягла чотирнадцяти років, може звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів за своїм зареєстрованим місцем проживання чи перебування (ст. 28 Цивільного процесуального кодексу країни (далі – ЦПК України).

Позивач не завжди знає місце проживання/перебування відповідача. Тому у ст. 132 ЦПК України вказано, якщо місце перебування відповідача в справах за позовами про стягнення аліментів невідоме, суд ухвалою оголошує його розшук. Розшук проводиться органами Національної поліції України, а витрати на його проведення стягуються з відповідача в дохід держави за рішенням суду. Тобто, не позивач займається пошуком відповідача, а саме – уповноважені органи.

Варто зазначити, що судовий збір не справляється за подання заяв про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб (п. 14 ч. 2 ст. 3 Закон України «Про судовий збір»).

За детальнішою інформацією та БЕЗКОШТОВНОЮ консультацією щодо захисту прав дітей звертайтеся в особисті повідомлення. Будемо раді допомогти!